Zaběhejte si v barvách podzimu

Zaběhejte si v barvách podzimu

27. 9. 2023 Vyp Od norbert007

Podzim má pro běžce nezaměnitelné kouzlo. Stačí se jen rozumně obléknout, obout, vybavit a můžete vyrazit.

Řada lidí má z běhu chladnějším počasí respekt. Bojí se chladu, kluzkého terénu, tmy. To vše lze však vcelku jednoduše řešit a v podstatě se není čeho bát.

Pokud jde o vaše obvyklé tréninky, nemusíte se v podstatě nijak zvlášť omezovat. Dávejte si pozor při chladnějších teplotách, a to hlavně s ohledem na dýchací cesty. Někteří běžci mají problémy při dýchání chladného vzduchu, ale lidské tělo je stavěné tak, že v rozumných teplotách se s tímto problémem vyrovná samo.

Větším problémem může být prochladnutí v důsledku nedostatečného oblečení. Nebo naopak moc teplého oblečení. Ani jedno není dobře. Při běhu vám samozřejmě nesmí být zima, ale nesmíte se ani přehřívat. Ideální variantou je obléci se na hraně teplotního minima, tedy tak, kdy vám je v okamžiku, kdy vybíháte, téměř zima. Ta se totiž po pár minutách pohybu změní v příjemnou teplotu. Pokud to totiž s oblečením přeženete a bude vám horko už na začátku běhu, budete po pár sovkách metrů proklínat každou vrstvu oblečení, kterou máte s sebou navíc. Hranice teplotního minima může být ošemetná, takže pro případ, že ji netrefíte úplně přesně, není špatné si do kapsy přibalit třeba větrovku. Větru odolnou svrchní vrstvu není ostatně od věci přibalit do kapsy vždy. Vítr dokáže být na podzim opravdu nepříjemný a pocitová teplota s jeho rychlostí velmi rychle klesá.

Jinak platí obecná pravidla o oblékání. Vrstvení funkčních oblečení, které dokáže co nejvíce propustit pot. Od věci nejsou třeba zateplené elastické kalhoty, nebo teplejší funkční prádlo. A také nějaká ta nepromokavá vrstva. Na podzim může sprchnou nečekaně a vydatně.

Pokud se nechystáte na souvislý běh, ale na nějaké ty intervaly, úseky nebo jiný trénink s pauzami, vezměte s sebou klidně nějakou teplejší bundu a kalhoty a v pauzách se vždy přioblékněte.

Samozřejmostí by dále měla být čepice nebo alespoň čelenka. Většina tělesného tepla totiž odchází z těla nezakrytou hlavou. To samé platí o rukavicích. Rozehřívat doma omrzlé prsty není nic moc.

Běhat můžete bez problému většinu svých oblíbených tras. Hodit se vám budou teplejší ponožky a trailová obuv, to zejména v bahně a klouzavém listí. Pro delší běhání ve vlhku nejsou od věci běžecké boty s goretexovou membránou.

A pokud běháte třeba po práci, pořiďte si čelovku. Také reflexní prvky na oblečení se vám budou hodit, a to zejména pokud holdujete běhání po městě nebo silnicích.

Opravdu se není čeho bát. Když nakonec vyběhnete na svoji oblíbenou lesní trasu plnou barev padajícího list, zjistíte, že podzimní běhání má skutečně své kouzlo. A že jsou dny, kdy dokáže předčít i váš nejoblíbenější letní běžecký zážitek.

Mizuno Wave Sky 7

V Mizuno Wave Sky 7 s měkkým a plynulým nášlapem budete mít pocit jako byste se vznášeli. Materiál MIZUNO ENERZY CORE zajišťuje vynikající tlumení a bezkonkurenční míru přenosu energie, Mizuno vlnová technologie stabilitu a svršek z měkkého tkaného materiálu výborně sedí na noze. Model Wave Sky 7 nabízí ještě dokonalejší pocit lehkosti a tlumení než předchozí verze. Maximálně pohodlná obuv pro běžce všech typů, kteří si chtějí dopřát pohodlí a pocit, jako by se při běhu vznášeli.

www.mizuno.eu / 4 690 Kč/180 € 

Mizuno Wave Rider 27

Najeďte na vlnu energie s běžeckým modelem Mizuno Wave Rider 27 nabízejícím neuvěřitelné tlumení a návrat energie. Mizuno vlnová deska zajišťuje tlumení a stabilitu a dodává každému kroku plynulost a extra náboj pro pohyb vpřed. Mezipodešev tvoří v celé délce materiál MIZUNO ENERZY FOAM, který umocňuje tlumící vlastnosti, pružnost a přenos energie. Nová struktura svršku jemně obepíná chodidlo. Výsledná bota je také o 5 g lehčí. Pružnost a měkkost mezipodešve MIZUNO ENERZY v kombinaci se stabilitou a přenosem energie MIZUNO VLNOVÉ DESKY nabízí bezkonkurenční plynulost běhu, tlumení nárazů a pohodlí. Zatímco podešev si zachovává všechny skvělé vlastnosti jako u modelu WAVE RIDER 26, aktuální verze má navíc nově přepracovaný bezešvý svršek, s celou novou patní částí, a nabízí tak ještě dokonalejší pocit pohodlí. Univerzální běžecká bota pro běžce střední váhové kategorie, vhodná jak pro začátečníky, tak zkušené běžce.

www.mizuno.eu / 3 990 Kč/160 € 

Mizuno Wave Skyrise 4

Užívejte si při běhu fantastický pocit lehkosti s modelem Mizuno Wave Skyrise 4. Technologie MIZUNO ENERZY mu propůjčuje výjimečně měkké tlumení a vysokou míru návratu energie. MIZUNO WAVE, mezipodešev ve tvaru vlny, zvyšuje stabilitu a umocňuje pocit lehkosti a pružnosti. Pocit lehkosti nášlapu jako byste se vznášeli (měkký a pružný nášlap). Pro každodenní běh a pocit lehkosti, pružnosti a měkkého tlumení.

www.mizuno.eu /  3 790 Kč/150 € 

Mizuno Wave Rebellion Pro

S běžeckou botou Mizuno Wave Rebellion Pro, doslova nadupanou těmi nejlepšími technologiemi značky Mizuno, budete běhat rychleji než kdy předtím. Technologie SMOOTH SPEED ASSIST pomáhá běžcům maximálně zefektivnit průběh kroku, zatímco materiál MIZUNO ENERZY LITE ve spodní části a MIZUNO ENERZY LITE+ v horní části mezipodešve podporuje rychlost a energický odraz. Mizuno vlnová deska zvyšuje stabilitu, ale zachovává měkkost nášlapu. Podešev G3 zajišťuje vynikající přilnavost. Originální design a konstrukce Vám poskytne podporu k překonávání Vašich rekordů. Pro profesionální rychlé běžce s cílovým maratonským časem pod 2,5 hodiny.

www.mizuno.eu /  5 990 Kč/220 € 

Mizuno Wave Daichi 7 Roxy

Mizuno Wave Daichi 7 Roxy využívá technologii MIZUNO WAVE k zajištění větší stability a současně výborného tlumení nárazů. Lehká Michelin podešev zaručuje v terénu vynikající trakci a tkaný svršek ochranu a pohodlí. Kombinace pohodlí, vynikající trakce a odolnosti, která Vám dodá jistotu i radost z běhu v terénu. Pro začátečníky i zkušenější běžce, vhodná pro středně dlouhé tratě v terénu.

www.mizuno.eu / 3 990 Kč/155 € 

Mizuno Premium Warm Jacket

Voděodolná a prodyšná bunda Mizuno Premium Warm Jacket zajišťuje vynikající ochranu i v silném dešti. Na vybraných partiích je materiál Breath Thermo̮® pro lepší termoregulaci. Technologie ImpermaLite zajišťuje odolnost vůči větru a vodě (voděodolnost 20 000 mm vodního sloupce/prodyšnost 25 000 g/m2/24 h) a velmi lehký pružný tkaný materiál dodávají pocit volnosti a neomezeného pohybu. Ventilační otvory na zádech, dvě boční kapsy na zip a reflexní prvky jsou skvělými detaily této běžecké bundy. Dostupná v pánské a dámské verzi.

www.mizuno.eu / 3 190 Kč/125 € 

Mizuno Thermal Charge BT Jacket

Běžecká bunda Mizuno Thermal Charge BT Jacket s technologií MIZUNO THERMAL CHARGE podporující sílu svalů a výkon poskytuje spolehlivou ochranu proti povětrnostním vlivům. Tvarovaná kapuce, ventilační otvor na zádech, dvě kapsy na zip a reflexní prvky jsou skvělými detaily. Dostupná v pánské a dámské verzi.

www.mizuno.eu / Doporučená MOC: 2 990 Kč/120 € 

Mizuno Thermal Charge BT Tight

Mizuno Thermal Charge BT Tight. Běžecké legíny Mizuno Thermal Charge BT Tight s technologií MIZUNO THERMAL CHARGE podporující sílu svalů a výkon poskytují spolehlivou ochranu proti povětrnostním vlivům. Pohodlný měkký pas s vnitřní šňůrkou drží legíny na správném místě, zipy v dolní části nohavic usnadňují oblékání. Zadní kapsička na zip a reflexní prvky jsou skvělými detaily. Dostupné v pánské a dámské verzi.

www.mizuno.eu / 1 890 Kč/70 € 

Mizuno Warmalite HZ

Běžecký rolák Mizuno Warmalite HZ s technologií Warmalite využívá teplotu těla a vytváří v prostoru mezi tělem a oblečením izolační vrstvu. Česaný polyester je velmi měkký na dotyk a je pohodlný. Zip na předním díle zlepšuje termoregulaci. Praktická delší manžeta s otvorem na palec chrání zápěstí v chladném počasí. Zadní kapsička na zip a reflexní prvky jsou skvělými detaily. Dostupný v pánské a dámské verzi.

 www.mizuno.eu / 1 790 Kč/70 € 

Mizuno Premium Aero LS Tee

Lehké běžecké triko s dlouhým rukávem Mizuno Premium Aero LS Tee s technologií Dry AeroFlow je skvělě prodyšnou základní vrstvou. Sublimační celopotisk zachovává lehkost a prodyšnost materiálu. Reflexní prvky zvyšují viditelnost za šera. Dostupné v pánské a dámské verzi.

www.mizuno.eu / 1 690 Kč/65 € 

Mizuno Warmalite Hooded LS

Dámské běžecké triko s dlouhým rukávem a kapucí Mizuno Warmalite Hooded LS s technologií Warmalite využívá teplotu těla a vytváří v prostoru mezi tělem a oblečením izolační vrstvu. Česaný polyester je velmi měkký na dotyk a je pohodlný. Praktická delší manžeta s otvorem na palec chrání zápěstí v chladném počasí. Reflexní prvky zvyšují viditelnost za šera.

www.mizuno.eu / 1 390 Kč/55 €