Zimní radovánky se psy krásně pročistí hlavu

Zimní radovánky se psy krásně pročistí hlavu

4. 1. 2023 Vyp Od norbert007

Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme děti nebo pejska, kteří bývají ze sněhové nadílky nadšení nejvíc. Dovádění ve sněhu je totiž veliká zábava pro všechny hravé tvory. Když ale sníh ne a ne napadnout, tak přece nebudeme jen tak ležet dlouhé týdny na gauči u kamen! Tělo se musí rozhýbat za všech podmínek. A to jak naše lidské, tak i to psí. Víte, že existují i zimní sporty pro psy?

Zima, to je období, kdy se musíme venku hýbat, ať chceme nebo ne, jinak můžeme lehce nastydnout. A platí to i o našich psích parťácích. Pokud jste fanouškem lyžování a dalších zimních radovánek, máte to jednodušší, stačí, když pejskovi svoje sportovní aktivity trochu přizpůsobíte. Společným pobytem venku můžete pěkně strávit volný čas, krásně se unavit a vyčistit hlavu. Vyrazit se psem na běžky, to zvládne i úplný chovatel začátečník.

Romantika se psím spřežením

Většina z nás si v souvislosti se zimními sporty určenými pro psy vybaví hlavně psí spřežení, které táhne sáňky. Na to je ale potřeba trochu tréninku. Takzvaný “mushing” už je poněkud náročnější disciplína a vyžaduje dobrou fyzickou kondici mushera i výcvik tažných psů, a to většinou od štěněte. Ne každé plemeno je také pro tento sport vhodné. Čím dál častěji můžeme vidět i psí spřežení mimo zimní období. Místo sáněk se používá třeba koloběžka nebo kolečková kára. Pak se dá mushing provozovat po celý rok. Ale vždycky je to sport určený pro více psů, takže s ním jen tak nějaký pejskař nezačne. A navíc je potřeba i speciální postroj určený k tahání.

Je libo canicross nebo skijöring?

Jeden nebo dva psi se ale hodí pro další zimní disciplínu a tou je canicross. Jde o terénní sport, kdy pes je lanem spojený s běžcem. Běžec má kolem pasu speciální popruh, ke kterému je lano připnuté. Pokud je pes opravdový tahoun, tak jeho páníček může jet i na kole, potom se disciplína nazývá bikejöring. Zimní varianta, kdy pes táhne svého vůdce na běžkách, se nazývá skijöring. Všechny tyto sporty jsou výborné na cvičení vytrvalosti, zlepšení fyzičky a samozřejmě také na posilování kapacity plic a srdce. Nesmíte ale zapomínat na doplňování kalorií, síly můžou rychle dojít nebo je potřeba pejsky motivovat k další cestě. Pak se budou hodit třeba pamlsky Brit Meat Jerky Snack.

Není váš pes tahoun? Nevadí!

Jak si ale zasportovat s pejsky, kteří už jsou starší nebo naopak moc mladí či malí? Pro ně je v nabídce starý známý aport, který se dá provozovat i v zimě. Jen s bílým tenisákem to asi nepůjde. Vybrat je potřeba míček či frisbee pestré barvy, která bude dobře vidět i ve sněhu. Když pejska aport nebaví, ale je to rozený lovec, třeba ho zaujme coursing neboli lovení střapce ve sněhu. Pejsek jde po lanem vytyčené trase, která může být i několik kilometrů dlouhá, a v cíli má ulovit střapec.

Horská túra i procházka se počítá

A když ani vy ani váš pes nejste úplně sportovní typy, tak se přeci jen můžete překonat a vydat se na horskou túru za pořádným sněhem. Jen je dobré se na cestu dobře vybavit. Samozřejmostí by mělo být funkční oblečení jak pro vás, tak pro vašeho psa a možná pejsek ocení i botičky, aby mu sníh a led nerozedřel packy. A nějakou tu mlsku v kapse asi ani nemusíme připomínat. Chutnat budou určitě žvýkací rolky Let´s Bite. A když se nedostanete na hory, tak přece i obyčejná procházka je zdraví prospěšný pohyb. Více na www.maziccivpohybu.cz a krmivo-brit.cz