Zima se psím parťákem: Jak zajistit, aby procházky nebyly trápení, ale radost?

Zima se psím parťákem: Jak zajistit, aby procházky nebyly trápení, ale radost?

3. 12. 2021 Vyp Od Jakub Šach

Čím níže rtuť na teploměrech je, tím větší množství oblečení navlékáme, aby na nás zima nemohla. Naši psí parťáci si ale musí vystačit s výbavou, kterou jim nadělila příroda. Jak tedy zajistit, aby pejsci při venčení v chladném počasí nestrádali? Máme pro vás pět rad!

Pořiďte obleček

Psí obleček není jen jakýsi módní výstřelek, ale efektivní ochrana pejska před nachlazením a podchlazením. Kromě štěňat, která ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém ani pořádnou dospěláckou srst, je ocení i psíci malých plemen, krátkosrstí psi nebo psí senioři. Když prší, sahejte po pláštěnkách, močový měchýř zase nejlépe ochráníte oblečkem zakrývajícím i spodní část psího tělíčka. Skvěle poslouží softshellové bundy nebo kombinézky.

Hlídejte, aby se zahřáli

Štěňata a pejsci malého vzrůstu by v zimě neměli trávit venku na mraze déle než 10 až 15 minut. Mohou totiž prochladnout nejen od zad, kde hrozí nastydnutí ledvin nebo zánět zádového svalstva, ale i od bříška, což může naopak postihnout močové cesty. Hlavní zásadou je, aby se pes během celé vycházky hýbal a zahřál se. Nenechávejte jej polehávat na holé zemi, stát dlouho na jednom místě nebo pojídat sníh. Nebezpečné jsou také zamrzlé vodní plochy, kde hrozí, že se pes propadne do ledové vody.

Nepodceňte přípravu

Pokud váš pejsek kvůli svým rozměrům, věku nebo typu srsti zimu hůře zvládá, pomozte mu s přípravou. „Jestliže je za okny opravdu chladno, může váš chlupáč prochladnout i navzdory svetříku či kabátku, který bude mít na sobě. Takového pejska poznáte podle toho, že stojí na místě, klepe se, nechce se mu jít. To jsou známky přirozené snahy organismu omezit tepelné ztráty a zásoby energie ‚ušetřit‘ pro udržení tělesné teploty. U těchto psů proto neotálejte a před zimou jim upravte jídelníček. Obvykle postačí přidat o jedno krmení za den navíc. Když to nestačí, zvolte krmivo s vyšším obsahem energie. V praxi to znamená přejít na krmivo určené aktivním psům, tedy například Brit Care Endurance. Mimo to je dobré začít posilovat imunitu pomocí vitamínů, a to ještě před tím, než zima opravdu vypukne. Jako prevence proti nastydnutí funguje podávání probiotik,” radí Martin Kváš, odborník značky Brit na výživu a výcvik psů a koček.

Pečujte o tlapky

Náledí, posypová sůl i štěrk nedělají polštářkům na psích packách dobře. Aby nepopraskaly a pejska zbytečně nebolely, mažte je před procházkou vazelínou. Toto opatření je obzvlášť důležité u štěňat, která mívají tlapky ještě citlivější než dospělí psi. Po návratu domů svému chlupáčovi nožky vysušte ručníkem a znovu namažte. Několikrát do týdne potom můžete polštářky mazat speciálními psími balzámy, které mají zklidňující a regenerační účinky. Pokud má váš pejsek packy obzvláště citlivé nebo v zimě chodíte na delší výlety, můžete vyzkoušet speciální psí botičky. V takovém případě je ideální, když na ně psa navykáte už od štěněte.

Sportujte, ale s rozumem

Máte-li doma aktivního psa, můžete s ním přes zimu vyrazit na běžky (skijöring) nebo jej nechat tahat sáně (mushing). V obou případech je však potřeba se psem nejprve natrénovat zdatnost a sehranost. Běžnou procházku si potom můžete zpestřit i klasickým aportováním na sněhu. Namísto klasického tenisáku zkuste vzít ven barevnou aportovací hračku, která bude na sněhu hezky vidět. Při tréninku v chladném počasí nezapomeňte pejskovi zajistit dostatek odpočinku na teplém a suchém místě. Mimo to mějte vždy na paměti, že ne všechna plemena jsou na venkovní aktivity přes zimu vhodná – jiný přístup si žádá hubený chrt a jiný huňatý husky. Více tipů týkajících se výcviku, výživy i péče o psa (nejen) v zimě najdete na webu www.mazliccivpohybu.cz.

Naše tipy:

Pamlsky na podporu imunity

Funkční pamlsky Brit Functional Snack slouží nejen jako chutná odměna, ale také jako zdravý doplněk pravidelné stravy – každý druh obsahuje specifické ingredience odpovídající konkrétní funkci, kterou má plnit. Receptura Immunity obsahuje zázvor, laktobacily, vitamín C i fulvinové kyseliny a extrakt z cukrového melounu, díky čemuž pomáhá posílit imunitní systém našich psích parťáků. Receptura je grain-free, tedy bez obilovin.

Cena: Brit Functional Snack , 79 Kč
www.krmivo-brit.cz

Pláštěnka pro psy

Nepromokavá pláštěnka s reflexními prvky účinně ochrání vašeho psího parťáka před deštěm, a navíc mu poskytne bezpečí maximální viditelnosti. Skvěle se hodí pro všechna plemena psů, zejména pro psy s jemnou srstí bez podsady, kteří snadno a rychle promoknou. Díky čtyřem barevným provedením určitě najdete variantu, která bude slušet vašemu psímu klukovi nebo holce. Pláštěnky jsou dostupné v několik velikostech.

Cena: Pláštěnka Brit velikosti M, 299 Kč
www.krmivo-brit.cz