Cestování s oblíbeným mazlíčkem nikdy nebylo jednodušší. Alespoň po Evropě

Cestování s oblíbeným mazlíčkem nikdy nebylo jednodušší. Alespoň po Evropě

27. 6. 2022 Vyp Od Jakub Šach

Už jste dlouho nebyli na dovolené, protože máte domácí zvíře a bojíte se ho nechat doma? A to i přesto, že by se o něj měl kdo postarat? Nemusíte se hned vzdávat svých cestovatelských snů, protože zejména v Evropské unii už se se zvířaty na cestách počítá. A to ať jedete po vlastní ose autem či karavanem nebo letíte letadlem. Pro překročení hranic naší vlasti je ale nutné splnit několik podmínek.

Při rozhodování o tom, jestli pojedete i se zvířecími členy rodiny, je nutné myslet hlavně na to, jak vaše zvířátko zvládá přesuny z místa A do místa B. I kratší jízda autem může být dobrým ukazatelem, že ten váš mazlík zrovna nebude mít cestování v oblibě. Je to jako s lidmi, někdo si jízdu užívá, jiný ji stráví s žaludkem na vodě a čeká jen na to, kdy bude moci vystoupit. Obecně platí, že kočky jsou spíš věrné svému domácímu teritoriu. Pokud ale máte zvíře s cestovatelskou náturou, pak můžete začít vesele plánovat prázdniny i se čtyřnohým kamarádem.

Cestování karavanem je nejpohodlnější

Obliba obytných aut v poslední době velmi vzrostla. Může za to hlavně pandemie a dočasné omezení hromadné dopravy i ubytovacích kapacit. A proč do karavanu nevzít s sebou i domácího mazlíka? Kdykoli můžete zastavit, v klidu vyvenčit, nechat posádku lidskou i tu zvířecí proběhnut, vykonat všechny potřeby a zase jet dál. Zvířátko může mít v autě svůj pelíšek, oblíbené hračky i misku se žrádlem. Vyplatí se koupit už před cestou krmivo, na které je zvíře zvyklé, pro kočičky například výhodný balíček Delicateria Brit Care Cat. A aby vše proběhlo hladce, jen nutné se předem připravit a vědět, co udělat pro to, aby zvíře mohlo bez problémů běhat po zahraničních kopcích či plážích.

I pes nebo kočka musí mít na cesty do cizích zemí svůj pas

Většinu psů a koček v České republice nechávají jejich majitelé očkovat proti vzteklině a taky je téměř samozřejmostí jejich odčervení. Takže hned první dvě podmínky pro cesty po EU, (odčervení se navíc týká jen některých zemí) máte většinou bez práce. Další požadavek, který je třeba splnit, je označení zvířete mikročipem či zřetelným tetováním vyznačeným nejpozději roku 2011. Toto se vztahuje třeba i na fretku, pokud ji chováte jako mazlíčka a cestuje s vámi. A hlavně – všechna zvířata, která vezete, musí mít vlastní evropský pas. Cestovat jich s vámi ale může maximálně pět.

Jak je to v letadle?

Ani létání s domácími mazlíčky nebývá dnes už nic neobvyklého. Dokonce si je v přepravce můžete vzít i na palubu letadla, ovšem s výjimkou nízkonákladových letů. Pokud má ale pes více než osm kilogramů a do přepravky se nevejde, musí letět v zavazadlovém prostoru, což bývá pro zvíře i páníčka dosti stresující. Takže zde musíte dobře zvážit plusy a mínusy takové výpravy.

Jaké vybavení vzít s sebou

Kromě běžného vybavení, co používáte doma, určitě vezměte ještě veterinární lékárničku. Hodí se i GPS lokátor, který bude mít zvíře na obojku a usnadní vám hledání, pokud se chlupáč někde zatoulá. Ke zpříjemnění cesty se pak budou hodit i nějaké pamlsky. Pejsky potěší třeba oblíbené filetky, penízky či tyčinky Brit Meaty Jerky Snack, kočičky ocení kapsičky se šťávou Brit Care Cat Fillets in Gravy, které najdete i ve zvýhodněném balíčku Delicateria. Nezapomínejte ani na pitný režim a přibalte také cestovní lahev i skládací misku na vodu. Pokud je velmi horko a jedete daleko, tak zejména psi ocení i chladicí podložku.

A nejdůležitější je, si cestování náležitě užít, takže nespěchejte, nestresujte se, ať si na dovolené opravdu odpočinete.  Více o cestování s mazlíčky čtěte na mazliccivpohybu.cz     britdelicateria.cz

Soutěž:

1) Která látka pomáhá kočkám udržovat dobrý zrak a zdravé srdce?

a. taurin

b. betakaroten

c. vitamín D

Výhra: 5 výherců získá 10 x 400g balení Brit Care Grain-Free Adult Activity Support