Jak zmírnit nepořádek v bytě, když máme domácího mazlíčka?

Jak zmírnit nepořádek v bytě, když máme domácího mazlíčka?

23. 10. 2022 Vyp Od Jakub Šach

Jestli chcete mít zvíře, ale zároveň i pořádek v bytě, pořiďte si rybičky. Sice se s nimi moc nepomazlíte, ale zároveň nepouštějí chlupy a nečůrají, kde nemají. A taky vám nerozkoušou nové pantofle. Možná ještě želva toho nepořádku moc nenadělá. Ale jinak kočky, psi i králíci a jiní hlodavci – to je zkáza pro úzkostné pořádkumilovné typy. Kromě chlupů a rozházených granulí, případných hygienických nehod totiž taky hrozí, že váš byt nemusí vábně vonět. Ale pokud jste tohle všechno ochotní obětovat za psí nebo jinou zvířecí lásku, pak se zkusíme podívat na to, jak i s domácími mazlíčky udržet v bytě alespoň trochu pořádek.

Dost často se stává, že zvířátko chce mít doma hlavně vaše dítě a vy se snažíte najít nějaký kompromis, aby péči o mazlíčka zvládl i školák. A tak výběr zúžíte na něco, co může žít v kleci nebo v akváriu či teráriu. Křečci, myšky, osmáci nebo zakrslí králíci bývají mezi prvními chovatelskými přírůstky v rodinách, kde dosud ještě žádný mazlíček nebydlel. Klec nebo pelíšek je nejlepší umístit přímo do dětského pokojíčku, aby na svého svěřence dítě nezapomínalo. Pak se uchráníte i případného nelibého odéru, které se bude z doupěte linout.

Králíci jsou čistotní
Patříte ještě ke generaci, která si hladila králíky jen u babičky v králíkárně? Určitě vás ale někdy napadlo, jaké by to bylo, vzít si jednoho malého králíčka domů. Dneska už to není žádný problém, zakrslí králíci se běžně prodávají stejně jako křečci nebo morčata. Jejich chov není nijak náročný a když budou mít dost jídla a pití a možnost se občas proběhnout, třeba i venku na trávě, tak budou vítanými společníky. Jsou totiž hraví, takže o společnost stojí, jen někdy vstávají docela brzy. Jinak jsou to čistotná stvoření, ale jejich pelíšek se taky musí pravidelně čistit.

Jak na psí a kočičí chlupy
Jak zařídit, aby v domácnosti, kde žije pes nebo kočka, nebyly chlupy? Nijak. S všudypřítomnými chlupy se prostě musíte smířit, pokud chcete chovat chlupaté zvíře. Řešením je výkonný vysavač nebo ještě lépe robotický vysavač, který uklidí podlahu i v době vaší nepřítomnosti. Důležité ale také je se o srst vašeho miláčka pořádně starat. Díky pravidelnému kartáčování budete mít nad jeho chlupy alespoň trochu kontrolu a navíc masírování a prokrvení pokožky kartáčem zabrání nadměrnému línání. Zdravou kůži a lesklou srst pomáhá udržet i strava, především obohacená o omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, jak uvádí i stránky mazliccivpohybu.cz. „Nejčastější zdroje omega kyselin jsou rybí tuky, proto je vhodné do misky přidat vašemu chlupáčovi například kvalitní lososový olej.“ Anebo pořiďte superprémiové krmivo Brit Care Dog Hair & Skin, které tyto složky obsahuje.

A co když je venku bláto?
Bláto a různé jiné mazlavé věci, které váš pes venku vždycky bezpečně najde, to je kapitola sama pro sebe. Nejlepším řešením je mít dům a hned za dveřmi sprchu a tu blátivou kouli opláchnout okamžitě po návratu z procházky. Jinak se za dveřmi vyplatí mít „psí“ hadr a pokaždé chlupáčovi otřít alespoň tlapky.

Kočičí škrábání jde zkrotit
Dalším problémem může být kočičí škrábání. Důvodem je broušení drápků, vymezení teritoria, ale i nuda. Tady se vyplatí pořídit škrabadlo, které bude kočička milovat. A toho docílíte i tím, že za každé využití místa určeného ke škrabání vašeho miláčka pochválíte a odměníte. Třeba pamlsku Brit Care Cat Snack Meaty neodolá ani ta nejmlsnější kočička.

Každopádně je důležité na závěr říct to, co vám potvrdí každý chovatel – že bezpodmínečná láska zvířete vám vynahradí všechen nepořádek, co po sobě ti vaši mazlíčci zanechají.