Všestranný umělec David Uličník  

Všestranný umělec David Uličník  

12. 3. 2023 Vyp Od norbert007

V malebné kavárně Kafe Karolínka na Malé Straně se sešlo mnoho známých osobností. Přišli se podívat na vůbec první vernisáž obrazů Davida Uličníka. Ten je známý především jako zpěvák, muzikálový herec a člen hudebního seskupení 4TET, před deseti lety se však začal věnovat i malbě a nyní se rozhodl o své obrazy podělit se světem. Podpořit ho přišli také Otakar Brousek mladší, Jitka Čvančarová, Jiří Korn s manželkou, Kristina Kloubková, Michal Novotný, Jaroslav Uhlíř a Petr Salava. Většina malovala na plátno společný obraz pro Davida.

Davida Uličníka většina zná jako tenora z populární čtveřice 4TET, nebo ze slavných muzikálů Vlasy, Dracula, Kleopatra, Evita, West Side Story, Miss Saigon, Antoinetta – královna Francie nebo Bídníci. Za poslední tři zmíněné byl nominován na cenu Thálie. Málokdo ale ví, že David je také vášnivý malíř. „Celý život jsem malování obdivoval, ale netroufal si sám tvořit. Celé to začalo v páté třídě základní školy, kdy mi učitelka sdělila, ať raději štětec a barvy do ruky neberu, poté co viděla můj tehdejší první výtvor. Tak se také stalo. Zlom nastal teprve v okamžiku, kdy mě mí přátelé, Otakar Brousek a jeho žena Helena – velmi nadaná výtvarnice – vzali na víkendový kurz arteterapie k malířce a terapeutce Lence Singerové. Na kurzu jsem se osmělil a začal tvořit, po dvou týdnech jsem k Lence jel znova, tentokrát na jednodenní kurz zaměřený na malbu akrylovými barvami, kde jsem také namaloval své dva první obrazy. Bavit mě to nepřestalo a zanedlouho mě čeká už jubilejní stý obraz,“ popisuje svou malířskou genezi David Uličník.

Na vernisáži obrazy nebyly pouze k pohledu, ale i k prodeji. V Kafé Karolínka budou k dispozici i s uvedenými cenami až do 12. dubna. Nejčastější témata, která se na Davidových obrazech objevují, jsou vesmír a krajiny. Autor oba motivy popisuje jako nekonečné studnice inspirace, které ho nepřestávají bavit. Jiří Korn, se kterým David Uličník v roce 2002 zakládal vokální senzaci 4TET, přišel s manželkou Davidovy výtvarné tendence milerád podpořit. „Na první zkoušce našeho kvartetu bylo jasné, že krásnější tenorovou barvu, než má David, si nemůžeme přát. Od té doby spolu vystupujeme. Jeho obrazy, které tu dnes okolo nás visí, jsou odrazem jeho duše. Činí mu zřejmou radost malovat, a to je důvod, proč na zemi existujeme – dělat to, co nám dělá radost. Přeji Davidovi, ať se mu daří a ať nalezne klid v tazích štětcem,“ říká Jiří Korn.

Obdiv k všestrannosti Davida Uličníka vyjádřila také herečka Jitka Čvančarová: „Je to už dávný čas, kdy jsme se s Davidem Uličníkem, poznali přímo na jevišti, a to v muzikálu Zdenka Merty, kde jsme společně zpívali. Byl pro mě hlasovým zjevením, jako pro mnoho a mnoho dalších. Výjimečně skvěle zpíval i Jeana Valjeana v Les Miserables, kde jsme se dlouho blízce setkávali, protože jsem v Bídnících zpívala postavu Fantine. Tuším, že tam vzniklo i legendární propojeni s Jirkou Kornem. Těší mě jeho výtvarné umění, jeho umělecká duše musí být šťastná. Těším se, co ještě David svou tvořivostí obsáhne.“ sdělila Jitka, která na podobné akce chodí jen výjimečně. Ta navíc s Davidem i zazpívala.

Navzdory velké vášni pro výtvarné umění je pro Davida neméně důležitá i hudba, které se věnuje už od mládí. Se skladatelem a aranžérem Martinem Blažkem a jeho bratrem, perkusistou Vítem, založil nový hudební projekt nazvaný ORCHESTRION, v němž můžeme najít vlastní tvorbu, ale i novou tvář známých hitů. Stále hledá nové způsoby, jak prolínat a spojovat všechny své kreativní činnosti dohromady. „Nejspokojenější se cítím tehdy, když se mé kreativní tendence prolínají, doplňují nebo střídají. Vzniká tím krásná, pestrá paleta mé práce – pestrobarevný hudební svět,“ vysvětluje umělec.

Jeden z nejbližších přátel Davida Uličníka, který ho přivedl k malování je Ondřej Brousek. Spojuje je pocit volnosti a svobody, která jakákoliv práce v umění přináší: „Popřál bych mu, aby ho to bavilo a měl hodně příznivců. A samozřejmě výstavy. Radit bych mu určitě nechtěl, nejsem natolik fundovaný, abych rozdával rady. Každý si musí najít svůj styl, který mu vyhovuje a je sním spokojen, “ sdělil kmotr vernisáže.

Velkým přítelem Davida je i herec a komik Michal Novotný. Ten umělci na vernisáži složil velikou poklonu. „Je až k běsu, kolik talentu v tom bodrém Moravákovi je,“ směje se Michal Novotný. „Mám obrovský obdiv pro jeho pěvecké nadání. Je bezpochyby jedinečným a ojedinělým talentem, který u nás nemá konkurenci. Držím mu pěsti, ať je alespoň z poloviny úspěšný ve výtvarném světě, jako je v tom pěveckém,“ popřál herec svému kamarádovi.

Více o Davidu Uličníkovi a jeho tvorbě naleznete na https://www.davidulicnik.cz nebo na

https://www.facebook.com/DavidUlicnikZpevak/ případně https://www.facebook.com/david.ulicnik/