Nový pořad má předejít vážným nehodám na elektrokolech

Nový pořad má předejít vážným nehodám na elektrokolech

28. 6. 2023 Vyp Od norbert007

Předejít vážným zraněním na elektrokolech chce nový pořad s názvem Ne-riskuj, kterým provázejí moderátor Jan Rosák a biker Richard Gasperotti. Uživatelé elektrokol se v něm dozví, jak jezdit bezpečně a snížit pravděpodobnost nehody nebo pádu a s nimi spojenými vážnými úrazy, kterých v Česku rychle přibývá. Pořad vznikl s podporou BESIP a společnosti Bosch eBike Systems, předního světového výrobce pohonu elektrokol. 

Nejvíce ohroženou skupinou jsou podle statistik senioři, ale nehody na elektrokole se nevyhýbají ani mladším ročníkům. Podle policejních záznamů v Česku přibývají i nehody s vážnými následky nebo smrtí. Důvodem je velmi často vysoká nebo nepřiměřená rychlost. Ta bývá ve spojení s nezvládnutím řízení uváděna jako nejčastější příčina nehody bez dalšího účastníka. Ze statistik také vyplývá, že mnoho z vážně zraněných cyklistů si úraz přivodilo jízdou bez helmy. Bez přilby si bohužel vyjeli čtyři z pěti uživatelů elektrokol, kteří svým zraněním podlehli. Každý druhý usmrcený cyklista na elektrokole v Česku je starší pětašedesáti let, což autory pořadu přivedlo k myšlence zaměřit se právě na tuto nejvíce rizikovou skupinu.

Nejen pro ni vzniklo deseti krátkých videí pro televizi, web a sociální sítě, v nichž se diváci dozvědí, podle jakých kritérií si vybrat elektrokolo, jak na něm jezdit, jak najít jeho limity a čeho se vyvarovat. Moderátor Jan Rosák a profesionální biker Richard Gasperotti se v každém díle zaměřují na situace, se kterými se cyklisté nejčastěji setkávají, a ukážou, jak se s nimi vyrovnat. „Každý díl je zaměřený na jednu problematiku týkající se elektrokol, například na rychlost, akceleraci, rizika spojená s jízdou bez cyklistické přilby nebo kontroverzní tuning, který vede k odstranění omezovače rychlosti od výrobce a výrazně zvyšuje pravděpodobnost pádu, dopravní nehody nebo technické závady,” popisuje ambasador Bosch eBike Systems Richard Gasperotti.

Vedoucí BESIP Tomáš Neřold říká, že čím dál oblíbenější elektrokola mají svá specifika, se kterými je dobré se seznámit, a upozorňuje, že vyšší věková skupina jejich uživatelů hůře nese následky pádu nebo kolize. „Snažili jsme se vytvořit průvodce pro všechny, kteří potřebují poradit s nákupem, servisem nebo s jízdou na elektrokole,“ dodává režisér a autor projektu Daniel Vičan.

Vice informací o projektu na www.ne-riskuj.cz nebo www.besip.cz.