Sněhoběžka – návrat ke kořenům mushingu

Sněhoběžka – návrat ke kořenům mushingu

10. 1. 2022 Vyp Od Jakub Šach

Chcete zažít zimu se psem jako nikdy před tím? Zkuste sněhoběžku. Přibližovadlo, které vás zanese ke kořenům mushingu. Stroj, který vám ukáže zimu tak, jak ji neznáte. Věc, kterou si váš pes zamiluje.

Sněhoběžka je vlastně koloběžka na sníh. Nebo, chcete-li, také zmenšená verze klasických musherských saní určených pro psí spřežení. Stroj, který otevírá zimní psí svět všem, pro které jsou klasické saně moc velké, nekompaktní, drahé, nebo prostě nevyužitelné, protože je jeden pes neutáhne.

KICKSPARK MAX, jak zní přesný název tohoto finského přibližovadla, je lehoučký a lehce rozložitelný. Vejde se vám tedy doma kamkoliv a lehce ho vměstnáte do jakéhokoliv auta. Pro jízdu pak jen dotáhnete dva šrouby a můžete vyrazit. Kam? Kamkoliv. A to je na tom to nejlepší.

Opravdu nemusíte žít na horách, protože na sněhoběžce vám stačí ke spokojenosti pár centimetrů sněhu. Bohatě stačí lesní cesta, pěšina nebo ujetá silnička. Není třeba hledat upravované běžkařské tratě v horských střediscích. Těm se naopak vyhýbejte, nebo dostanete hůlkou od rozčileného běžkaře. Kouzlo jízdy na sněhoběžce tkví právě v tom, že vás zanese do zasněžené přírody, kam byste se třeba jinak nedostali.

Pokud jste zvyklí se psem sportovat, bude to zábava i pro vás. Nemusíte čekat na podmínky vhodné na běžky, nemusíte se bát v zimě vyrazit na zasněžené cesty na kole nebo koloběžce. Sněhoběžka se dostane téměř všude a stačí jí málo.

A vám také. Stačí si trochu zvyknou na postoj na úzkých lyžičkách a přenášení váhy při zatáčení. Během pár okamžiků pak máte vše v malíčku a svištíte za svým psem s větrem o závod. A pokud sněhoběžku dovybavíte brzdou, nemusíte se bát, že vás pes zavleče někam, kam byste nechtěli. Brzdu jednoduše sešlápnete, ozubená ocel se zaryje do země a… stojíte.

Ostatně podívejte se na video, které vzniklo těsně před Vánoci kousek za Prahou v Ladově kraji na pěti centimetrech sněhu.

Video: https://youtu.be/lPVlynNqC6M

„Trénujeme samozřejmě nejčastěji na klasických musherských saních, které ovšem neutáhne jeden pes a ani pro dva to není to pravé ořechové,“ říká musherský vicemistr světa ze závodu čtyřspřežení s hromadným startem z roku 2019 Michal Ženíšek. A dodává: „Pokud chci zapřáhnout jen jednoho nebo dva psy v zasněžené nížině, kde to není vhodné na běžky, je tohle skvělá alternativa jak psy odtrénovat. A také oceňuji, že je to další sportovní vyžití pro mě bez psů.“

A to je další trefa do černého. Vyrazit můžete i sami bez psa. Kamkoliv mimo hlavní davy lidí. Na lesní cesty a silničky, na větrem utmelené pláně. Na vodní nádrže, rybníky a řeky pokryté ledem. Tam poznáte zimu bez lidí. Bez davů běžkařů tísnících se o víkendu nad Bedřichovem. Tam poznáte zimu, jakou jste do té doby neměli možnost zažít.

Nevěříte? Podívejte se na pár záběrů z Orlíku: https://youtu.be/3Q0G8DWhJAs nebo z extrémního závodu ICE STORM, který se jezdí na sibiřském Bajkale: https://youtu.be/Tl_sGn9iTMg.

Zkuste sněhoběžku a zima už nikdy nebude jako dřív.

www.kolobezky-kickbike.cz

https://www.kolobezky-kickbike.cz/cs/kolobezky/kickspark-ledobezka-snehobezka-8

Další podklady

Image fotografie mushing aj.:

https://www.dropbox.com/sh/fj2u28ndjvlezsm/AAClQmgALbZ-kqK0EYFK9fBqa?dl=0

Video Mushing ke stažení:

https://www.dropbox.com/sh/9aknqhuw9y2rn1x/AACMXmPjkJ_ln5Rmr_bq7eOLa?dl=0

Produktový tip:

KICKSPARK MAX – sněhoběžka

Tradiční zimní skandinávské přibližovadlo, které si pomalu získává popularitu také mezi českými koloběžkáři a mushery. Hliníkový rám, řídítka a dvě ocelové lyžiny pro jízdu na tvrdém sněhu, ujetých cestách silnicích a zamrzlých plochách. Pro jízdu na měkčím podkladu stačí sněhoběžku dovybavit plastovými lyžičkami. Musheři pro jízdu se psem často volí nášlapnou brzdu. KICKSPARK MAX vám umožní zažít zimu jinak. Bez lidí a v místech, kam byste se třeba jinak nepodívali. A to za to stojí.

www.kolobezky-kickbike.cz / 7990,- Kč