Děti a mazlíčci vs. pokojovky: jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Děti a mazlíčci vs. pokojovky: jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

13. 12. 2022 Vyp Od norbert007

Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a zútulní, jestliže ale máte malé děti či domácí zvířata, vybírejte pokojovky velmi obezřetně. Některé totiž mohou být jedovaté.

Děti i chlupatí čtyřnozí přátelé mají hodně společného. Musíte jim věnovat péči a pozornost a také jim přizpůsobit domácnost, tak aby pro ně byla co nejbezpečnější. K těm menším, ale důležitým změnám patří pečlivý výběr pokojových rostlin. Kočky totiž s oblibou pokojovky okusují, zvlášť pokud nemají přístup k trávě. Potřebují ji totiž k lepšímu trávení. Psi jeví o rostliny výrazně menší zájem, ale spolehnout se na to nemůžete. Třeba štěně radostně rozcupuje vše, nač přijde. A taková batolata – ty jsou proslulými ochutnávači čehokoli nevhodného.

Proradné krásky

Pokojovky se dělí na ty pro mazlíčky zcela neškodné, a na ty, jež mohou nadělat pěknou neplechu. Stinnou stránkou mnohých pokojových krásek totiž bývá vyšší obsah nebezpečných látek, jako třeba alkaloidů nebo saponinů. Pokud se do nich dítě či domácí zvíře zakousne, hrozí jim nevolnost, zvracení nebo otoky. K takto zákeřným okrasám domovů patří spousta běžných a oblíbených pokojových květin, jako třeba monstera, dračinec, zamiokulkas, břečťan, oleandr, brambořík, klívie, tchýnin jazyk, dracéna a celá řada dalších. Pro zvířata je jedovatá dokonce i aloe, kterou lidé využívají jako léčivku, nejen k hojení kožních neduhů. Jiné pokojové rostliny zase při utržení vylučují látky, které dráždí kůži, naskakují po nich puchýře a můžou vyvolat alergickou reakci. Řadí se mezi ně třeba šeflera, pokojové fíkusy nebo vánoční hvězda.

Pokud nebezpečné pokojovky už doma máte, nemusíte je hned stěhovat k sousedům, nebo dokonce k popelnici. Postačí, když je odklidíte na vyšší polici nebo je můžete umístit do stylového vysokého květináče tak, aby na něj všetečný potomek, kočka nebo pes nedosáhli.

Superhrdinové mezi pokojovkami

Na které pokojovky se tedy zaměřit? Existuje spousta zajímavých a zároveň zcela bezpečných pokojových rostlin, které neohrozí zdraví žádného obyvatele vaší domácnosti. Patří k nim třeba pokojový bambus, kytka s exotickým šmrncem. Když mu vyberete světlé stanoviště a budete ho pravidelně a dostatečně zalévat, bude vám dělat radost dlouhou dobu. Svými zajímavě tvarovanými a vybarvenými listy vám domov ozdobí kalátea, tahle kráska je k dostání v nejrůznějších podobách. Odolný a bezpečný je i pepřinec, květina s bonusem – je nejen nádherná, ale dokáže navíc vyčistit vzduch v místnosti. Stejnou superschopnost vám nabídne i na první pohled nenápadný a celkem běžný zelenec. Ze vzduchu dokáže odstranit toxické látky a díky velkým listů zvlhčuje vzduch v místnosti. Lehce se přenese přes vaše případné pěstitelské omyly a ozelení i tmavší kouty. Líbit se bude i vaší kočce, ráda si ho občas oždíbne, aby se zbavila srsti uvízlé v trávicím traktu. K tomuto účelu jí můžete pořídit také šáchor neboli papyrus. Ten jen nemá rád přímé slunce, ale pokud ho budete pravidelně zalévat, bude trpělivě snášet všechny kočičí i dětské vrtochy.

Abyste podpořili zdraví a imunitu pokojovek, přidejte do zálivky probiotika weiki. Pomohou rostlinu udržet v kondici i za ne zrovna ideálních podmínek. Vytvářejí jí totiž v květináči bakteriálně prospěšné prostředí, a ona tak lépe odolává stresům. Rostlina je zdravější a snadněji odrazí také škůdce a choroby. A také více roste i kvete, má hezčí barvu listů, “ doplňuje Michala Brabcová, zahradnice weiki.

Ledviník, bromélie nebo fialka

Když dáte dětem vybrat květinu, určitě sáhnou po půvabné africké fialce. S klidem jim ji kupte, neohrozí ani je, ani vaše čtyřnohé chlupáče. Kvete nespočtem barev a na ochmýřených listech zachytává prach, takže ho pak méně poletuje ve vzduchu. Další přírodní čističku ovzduší si pořídíte s jemným a půvabným ledviníkem, který patří mezi kapradiny. Dekorativní bromélie trochu připomíná ananas a v závěsných květináčích mimo přímé sluneční světlo se zase bude vyjímat skvělá voskovka. Každého zaujme nevšední pilea, sukulentní rostlina, kterou potěšíte světlým stanovištěm a dostatkem vody. V chladnějších místnostech se zase bude dařit roztomilé drobnolisté pokojovce jménem domácí štěstí.

Přírodní hnojení

Co ještě by vás mělo při výběru pokojových rostlin zajímat? Určitě to, jaké jim vyhovuje prostředí, kolik si žádají světla, zda snesou i přímé slunce nebo jestli mají rády stále vlhký substrát, nebo naopak potřebují mezi zálivkami zcela vyschnout. Pokojovky se také neobejdou bez pravidelného a správného přihnojování. V domácnosti s dětmi anebo mazlíčky sáhněte vždy jen po přírodních, organických hnojivech, jako je třeba kompost nebo sypké organické hnojivo weiki bohaté na fosfor pro bohatší kvetení a zdravý růst. Tedy po takových, které neublíží nikomu, kdo by se případně rozhodl ošetřenou květinu olíznout či ochutnat. Organická hnojiva pak doplňte probiotickou zálivkou plnou užitečných mikroorganismů. „Probiotika rostlinám pomáhají lépe vstřebat živiny a dobře rozvinout kořenový systém. Díky tomu jsou pokojovky vitálnější, lépe rostou a bohatěji kvetou,“ objasňuje Michala Brabcová, zahradnice weiki.

Chlupaté kamarády ani batolata tak při jejich dobrodružných výpravách obývákem či ložnicí nepotkají žádné nebezpečné nástrahy, i kdyby se rozhodli posvačit pokojovku. Někdy však k újmě přijde sama rostlina, takže vám určitě bude vděčná za kvalitní péči, která jí pomůže utrpěné ztráty lépe snášet.