SOUTĚŽ: Vyhrajte voucher na cvičení a udržte finance na uzdě

Autor: eva dne: Po, 06/05/2017 - 06:05.

Jak si na rodičovské dovolené neodpírat koupi třeba krásných letních šatiček a mít k tomu krásnou postavu? Zasoutěžte si s námi o tři vouchery na on-line cvičení!

Narození miminka bývá radostnou událostí. Nový člen v rodině, i když je tak malý, však najednou obrátí svět celé rodiny úplně naruby. Vše se změní a přizpůsobí právě onomu malému človíčkovi. Zaběhlé denní rituály, večerní setkání s přáteli, nedělní nicnedělání, nakupování a placení účtů, najednou nic není tak, jak bývalo zvykem. S vaším nástupem na mateřskou, posléze rodičovskou dovolenou, se sníží rodinný příjem a najednou musíte přemýšlet o každé vydané koruně. Jedna z nejnáročnějších životních fází vás ale nemusí položit na kolena, pokud se na rodičovství s předstihem připravíte a to zejména po finanční stránce.

1. Štěstí přeje připraveným
Pokud je to jen trochu možné, je určitě vhodné se finančně zajistit již před odchodem na mateřskou dovolenou. Úspory najdou při sníženém příjmu v období mateřské či rodičovské dovolené dozajista své uplatnění. Díky našetřeným penězům nejste ve stresu z neplánovaných výdajů a zároveň nemusíte tolik slevit z životní úrovně, na kterou jste zvyklá. „Na odkládání peněz stranou je nejlepší si zřídit zvláštní účet. Pokud se rozhodnete si nechávat naspořené peníze na běžném účtu, který používáte na placení obvyklých výdajů, budete mít pokušení do úspor sahat a časem se vám peníze rozkutálí, aniž byste si toho všimli. Jednou z možností může být založit si již tradiční spořicí účet. Budete mít kam odkládat finanční prostředky a pokud je budete opravdu potřebovat, máte je navíc v podstatě ihned k dispozici,“ říká Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB. Pokud si nechcete spořit tradiční cestou, nebojte se investovat například do fondů či akcií, dnes už je to běžné. Když tomu dáte dostatečný čas, může vám to přinést zajímavé zhodnocení. Jestli máte ráda zlatou střední cestu, ideální volbou pro vás budou kombinované produkty jako například Duo Profit Plus. Ten v sobě spojuje investice do podílových fondů, nadstandardně úročený spořicí účet a úrazové pojištění. Získáte tak vše v jednom.

2. Darovanému koni…
Že vám kamarádka přinesla pro miminko bodíčko, které se vám ale vůbec nelíbí? Nebo ty světle modré dupačky po Honzíčkovi, když vy máte Janičku? Takové malichernosti hoďte za hlavu a rozhodně se hned nevydávejte do obchoďáku pro nové. Stejně se hodinu po tom, co mu to obléknete, stane nehoda a vše bude muset jít do pračky. A navíc, batolata rostou jako z vody, takže z těch oblečků za pár týdnů vyrostou a žádné trauma ze „špatné“ barvy rozhodně mít nebudou. S tím souvisí i to, co se stává nejčastěji u prvního dítěte. Žádný obchod s dětským oblečením a výbavou pro dítě vás nenechá v klidu. Do každého vejdete a vždy odcházíte minimálně s jednou plnou taškou a prázdnou peněženkou. „U naší první dcerky jsem měla neustále pocit, že nemáme dostatek oblečení. Pak jsem ale zjistila, že vše na sobě měla tak jednou možná dvakrát, než z toho vyrostla. Ve skříni se mi tak kupilo oblečení, které už jí bylo malé a mně bylo líto dát ho pryč. Nebylo přece úplně levné a pořád bylo jako nové. Naštěstí jsme to pak využili u mladší dcery. U ní jsme za oblečení neutratili vlastně vůbec nic,“ přiznává maminka na rodičovské dovolené Kateřina Herrmanová.

3. Líná pusa, holé neštěstí
Ptejte se! Oznámit šéfovi, že jste těhotná, je samozřejmostí, nad kterou nikdo nepřemýšlí, ale co třeba to říct v bance? „Ohlásit odchod na mateřskou dovolenou bance rozhodně nutné není, ale může se vám to vyplatit,“ upozorňuje Monika Buřičová, tisková mluvčí Poštovní spořitelny. Některé banky totiž nabízejí pro rodiče na mateřské dovolené nejrůznější výhody. „Pokud jste maminka nebo tatínek na mateřské či rodičovské dovolené a máte náš Poštovní účet, neplatíte nic za jeho vedení ani za příchozí a odchozí platby. Vhod přijdou i dvě platební karty, které získáte k účtu také zdarma,“ dodává. Jestliže splácíte nějakou půjčku, zkuste se zeptat, pokud to tedy nevíte, zda vaše banka nabízí možnost upravit si výši splátek. Snížení splátky po dobu, kdy budete s dítětem doma, může být příjemným bonusem do vašeho domácího rozpočtu. Stejně to můžete udělat i s penzijním spořením. Je totiž jedním z mála produktů, u kterého můžete kdykoli přestat platit měsíční příspěvek, popřípadě si ho upravit tak, jak zrovna potřebujete. A pokud ho máte déle jak 2 roky, můžete si kdykoli naspořené peníze vybrat.

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"21719","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"400","typeof":"foaf:Image","width":"600"}}]]

4. Nemusíte v tom plavat
Chodit s miminkem plavat je nejen velmi populární, ale také pro dítě prospěšné a mnohé ho to naučí. Takové kurzy ale nebývají vždy levnou záležitostí. Nemusíte však hned házet ručník do ringu, některé zdravotní pojišťovny totiž na takové kurzy přispívají a nejen to. Příspěvek je možné dostat třeba i na autosedačku. Zkuste tedy v nabídce vaší pojišťovny zapátrat a uvidíte, zda objevíte ještě něco dalšího.

5. DIY nikdy nezklame
Ačkoli rodičovská dovolená rozhodně dovolenou není, někdy se vám nenadále otevře okénko, kdy máte chvilku klidu a nic nemusíte. Pokud jste manuálně zručná a práce rukama vás baví, zkuste si vypomoci sama. Potřebujete novou komodu? Co třeba opravit tu starou, která leží u rodičů na půdě? Samozřejmě to není tak rychlé, jako si pro ni dojet do obchodu, ale můžete při tom zapojit vaši kreativitu a udělat si vše přesně podle vašich představ a potřeb, a navíc ušetříte i nějakou tu kačku. A pokud vám brusný papír, mořidla a barvy nic neříkají, zkuste zapřáhnout partnera. „Takto jsme si s manželem postupně vybavili skoro celý byt. Nejen, že jsme si při tom užili poměrně dost legrace a samozřejmě i hádek, ale máme vždy příjemný pocit, když nám někdo náš nábytek pochválí,“ říká Kateřina Herrmanová.

6. Oprašte kuchařku po babičce
Říká se, že domácí strava je zdravější, než kupované polotovary, ale také levnější. A něco na tom bude. Nemusíte přece kupovat dětské přesnídávky, zkuste je připravit doma z čerstvé sezónní zeleniny či ovoce. Zkuste také zapátrat po osvědčených rodinných receptech a uvidíte, že připravit dětské sušenky, dort na oslavu narozenin nebo uvařit poctivou domácí omáčku není zas tak složité, jak by se mohlo zdát. A navíc, trénink přeci dělá mistra, tak to zkuste.

7. I nočník může být kamarád
Nenadávejte na to, že jsou plínky neuvěřitelně drahé a že jejich výrobci a obchodníci jsou vydřiduši, co vydělávají na zboží, které lidé nutně potřebují. Vysazujte své dítě hned, jak se naučí sedět, na nočník a zkuste ho co nejrychleji odnaučit chodit s plenami. Copak musí dítě až do 3 let běhat s vycpaným zadečkem? Čím dříve svého potomka naučíte chodit na nočník, tím více ušetříte.

8. Chytrý tip do budoucna – zabezpečte i svou ratolest
Děti rostou jako z vody, a tak není nikdy brzo myslet na jejich vysokoškolská studia, na to, že se jednou odstěhují do vlastního, založí si rodinu a že také někdy půjdou do důchodu. Čím dříve jim začnete spořit, tím více z toho budou mít. Myslíte si, že na založení penzijního spoření je času dost? Chyba. „Díky nedávným změnám v legislativě lze začít spořit už od narození. Já sama jsem tuto možnost využila hned pro svou malou dceru a nepřispívám jen já, ale příspěvky posílají i babička s dědou. Líbí se mi, že přispívat mohou nejen rodiče, ale v podstatě kdokoli přes dárkový certifikát. Část naspořených peněz pak může dcera v osmnácti letech použít na zaplacení školy nebo třeba na vlastní auto,“ říká Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti. Čím dříve začnete dětem spořit, tím nižší měsíční platby stačí posílat. Při měsíčním příspěvku ve výši 300 korun získáte státní příspěvek 90 korun, maximálně lze získat na státních příspěvcích až 2 760 korun ročně. Navíc nebudete platit žádné poplatky za uzavření smlouvy, vedení účtu, změny nebo výpis. Přispívat je možné pravidelně nebo prostřednictvím jednorázového vkladu.

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"21720","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"398","typeof":"foaf:Image","width":"600"}}]]

Vyhrajte jeden ze tří voucherů do online fitka
Vzpomínáte nostalgicky na dobu, kdy jste stíhala pravidelně cvičit? Ať už vás plně zaměstnává práce nebo rodina a návštěva fitka musí jít stranou, nemusíte smutnit. Právě pro Vás je zde onlinefitness.cz. Díky živě streamovaným lekcím, které po jejich skončení najdete uložené i v archivu, můžete cvičit i z pohodlí domova a ušetříte tak mnoho času, který byste jinak strávili na cestě do fitka. A protože i v ČSOB vědí, že cvičení je pro zdraví a spokojený život důležité, mají program ČSOB Na zdraví, v rámci něhož s trenéry z onlinefitness.cz spolupracují. Zkuste vyhrát jeden ze 3 voucherů na tříměsíční cvičení a buďte fit i z domova. Svou fyzičku si pak můžete otestovat na některé z akcí ČSOB Na Zdraví, jejich přehled najdete na webu www.csobnazdravi.cz

Kdy probíhá společná cvičící sobota s Veronikou Wisiorkovou a Markétou Stoklasovou?
a) 10.6.2017
b) 17.6.2017
c) 24.6.2017

Správné odpovědi zasílejte na email: soutez@jomagazin.cz, předmět: Cvičení.

Hrajeme do 18.6.2017. Vyhrává 200., 250. a 300. odpověď. Výherce informujeme emailem. Nezapomeňte uvést celé jméno a adresu, kam by měla být případná výhra zaslána. Přejeme hodně štěstí!

Výherci: Jana B., Poděbrady, Andrea V., Říčany, Adéla D., Praha

Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce