Odborník radí: Při výběru střešní krytiny nespěchejte, je na celý život

Autor: eva dne: So, 08/19/2017 - 10:26.

Mít „vlastní střechu nad hlavou“ je touhou snad každé lidské bytosti. Bytelná střecha chrání naše obydlí jako štít a zároveň ho zdobí jako koruna. Ale jakou nejvhodnější střechu zvolit, aby dlouho vydržela, dům ozdobila a ještě nás nepřipravila o všechny úspory?

Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a na první pohled je jasné, že střecha rodinného domu může mít velmi rozmanité tvary a konstrukce. Je významným architektonickým prvkem každého domu, měla by se hodit k typu domu i k okolním stavbám. Při výběru střešní krytiny musíme brát právě na tyto parametry zvláštní zřetel. V dnešní době je na trhu obrovské množství materiálových i tvarových variant střešních krytin. Vybírat lze z pestré nabídky pálených či betonových tašek, zvolit můžeme i břidlici, eternit, plechové, asfaltové či plastové střešní krytiny, nebo dokonce alternativu v podobě šindele. Ale ne všechno k sobě pasuje. Třeba plechová střecha na roubence se příliš vyjímat nebude, a pro historické objekty se s oblibou používá tzv. bobrovka.

Cena není všechno, kvalita vítězí
Nejběžnější klasikou je tašková krytina. Pro tradiční skládanou střechu z tašek tak připadá v úvahu tradiční pálená varianta, nebo její betonová příbuzná. Jejich vlastnosti se částečně podobají. Mají dlouhou životnost, vyžadují pevnou kvalitní konstrukci krovu a jsou cenově dostupné. Krytiny z přírodních materiálů vykazují kromě vysoké trvanlivosti také optimální prodyšnost a vysokou mechanickou odolnost. „Pálené a betonové tašky jsou odolné vůči UV záření i mechanickému tlaku, ať už se jedná o sníh nebo kroupy. Jsou nehořlavé, mrazuvzdorné a vykazují barevnou stálost,“ vysvětluje Roman Grebeníček, odborný konzultant portálu www.vseostrese.cz. Renomovaní výrobci deklarují životnost svých krytin v délce až 100 let.

Plechová krytina napodobující taškovou krytinu je lehčí, než je tomu u krytiny taškové pálené nebo betonové. Tento argument se může jevit jako velké pozitivum. Ale nenechme se zmást, plechová krytina je s ohledem na svou velmi malou tloušťku ve srovnání s tloušťkou střepu pálené tašky lehce náchylná k deformacím. Finanční úspora na pořízení plechové střechy se může projevit na její nízké životnosti a nedostatečné trvanlivosti. „Nekvalitní plech ze střechy vytrhá první silnější vítr, může jej výrazně poškodit i vytrvalejší krupobití,“ dodává Roman Grebeníček. U zavedených výrobců lze bez problémů uplatnit reklamaci, což nelze říci o všech dodavatelích laciného plechu, kteří často sídlí mimo Českou republiku. A množí se případy, kdy společnost v případě reklamace nelze prakticky dohledat. Často opomíjenou vlastností střechy je její nehlučnost při vydatném dešti a kroupách. Pokud preferujete klidné a komfortní bydlení bez ohledu na povětrnostní podmínky, střešní krytině v podobě plechu se raději vyhněte.

Šetřit na kvalitě střešní krytiny se opravdu nevyplatí, jelikož poctivá střecha může sloužit bez problémů i několika generacím majitelů nemovitosti.

Tip redakce:
Elektronická bezpečnostní klika Mul-T-Lock Code-It
Elektronická bezpečnostní klika Mul-T-Lock Code-It je novátorské řešení, které vám usnadní přístup do domu přes dveře v garážových prostorách. V klice je zabudovaný elektromagnetický zamykací mechanismus, který se dá ovládat pouze správným osobním kódem. Zatímco z vnitřní strany dveří, potažmo obývacích prostor domu, jsou dveře stále odemčené, garážový přístup je permanentně zabezpečený. Díky pohodlnému automatickému zamykání je váš majetek stále chráněn, aniž byste řešili otázku, zda máte v garáži zamčeno. Cena bezpečnostní kliky je od 5 tisíc korun.

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"25140","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"439","typeof":"foaf:Image","width":"600"}}]]

Bezklíčový přístup do garáže
Hledáte bezklíčové řešení pro otvírání dveří u své garáže nebo bočního vstupu? Pomocí chytrého zámku Mul-T-Lock ENTR si otevřete na dálku mobilem, použít můžete také bezdrátovou klávesnici, dálkový ovladač nebo čtečku otisku prstů. Technologie se chodí nejen do čelních a bočních garážových vchodů, ale také jako přístupový systém do domu. Řídíte rovněž správu virtuálních klíčů, v praxi tedy budete moci předat dočasná přístupová práva do garáže a dalších objektů například mechanikovi, údržbáři nebo sousedovi. Bezklíčový chytrý zámek s cylindrickou vložkou 4. bezpečnostní třídy je uživatelsky komfortní a bude vám šetřit nervy v typických situacích, kdy složitě hledáte běžné klíče po kapsách nebo na dně nákupní tašky. Cena od 12 tisíc korun.

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"25141","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"450","typeof":"foaf:Image","width":"300"}}]]

Zdroj: www.vseostrese.cz, Mul-T-Lock

Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce