Odborník radí: Jak naučit dítě jezdit na kole?

Autor: eva dne: Po, 06/19/2017 - 06:13.

Pokud máte doma dítě, které sedne na kolo a jede, máte štěstí. Jsou totiž i děti, které se bojí nebo zkrátka nemají pro cit pro rovnováhu. Osvojení jízdy tak může být stresové pro obě strany. Jak tedy na to, aby učení nebylo mučení, a vy jste svého potomka neotrávili nebo nepřivedli domů s odřenými koleny? Stručné rady jsme pro vás připravili ve spolupráci s Lukášem Juskem ze společnosti Simplerent, celosezonní půjčovny kol a lyží.

Začněte brzy
Nebojte se začít dítě na kolo připravovat mezi druhý a třetím rokem. „Dítě v tomto věku se většinou do všeho pouští s neuvěřitelnou vervou a nebojí se. Je to tedy ideální čas posadit jej na odrážedlo. Postupně získá rovnováhu, přestane se bát a přechod na kolo pak bude výrazně snazší,“ říká Lukáš Jusko.

Dítě motivujte, ale nenuťte ho
Vždy záleží na citu rodiče, aby se z učení v nadsázce nestalo mučení. „Pro dítě to musí být hra. Zkoušejte jej  motivovat různými soutěžemi typu "když dojedeš až na konec zahrady, udělám kotrmelec", dítě pak bude jezdit a na strach zapomene. Někdy je ale třeba zase zvolnit. Když se vám malý cyklista zasekne, nelámejte to přes koleno, zítra je také den a třeba do té doby vymyslíte něco, co bude platit. A nezapomeňte, v nejlepším se má přestat, takže jakmile dítě dosáhne většího úspěchu, jede déle samo, klidně to pro tentokrát zabalte. Ať končí s radostí a dobrým pocitem,“ dodává odborník.

Šlapání vyzkoušejte třeba na tříkolce
Udržet rovnováhu a do toho ještě šlapat? To je moc věcí najednou. Rovnováhu máme natrénovanou z odrážedla, šlapání si dítě může nejdříve vyzkoušet třeba na tříkolce. „Řada lidí varuje před přídavnými kolečky, není se jich ale vůbec potřeba bát. Dítě si rychleji zvykne a vy pak po nějaké době kolečka odmontujete,“ radí Lukáš Jusko z půjčovny kol Simplerent.

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"22369","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"450","typeof":"foaf:Image","width":"450"}}]]

Dítě musí dosáhnout nohama na zem
Tohle je velmi důležité pravidlo. Jakmile dítě nedosáhne nohama na zem, nebude se cítit bezpečně. Zabrzdit, naklonit kolo a pak teprve došlápnout na zem je ze začátku velmi složité a dítě tak velmi snadno spadne. Stejně tak v krizové situaci je vždy nejjednodušší dát prostě nohu na zem a pádu tak předejít.

Pořiďte kvalitní výbavu
Helma a rukavice jsou na kole samozřejmostí. A je také jasné, že než dítě získá na kole jistotu, nejspíš párkrát spadne. Takže pokud má z pádu obavy už předem, klidně mu dopřejte i chrániče na kolena, je to osvědčená pomůcka při odbourávání strachu.

Kolo musí být v perfektním stavu
Dětské kolo dostává hodně zabrat, proto pamatujte na jeho pravidelný servis. Ať už jde o správně nahuštěné pneumatiky, dotažené matice, funkční brzdy nebo promazaný řetěz. „Pokud si nejste jistí, že takovou údržbu zvládnete, zajděte za odborníkem. Jistotou je také půjčovna – tam kolo dostanete již servisované a připravené. Pokud se v průběhu léta něco pokazí, není nic snazšího než do půjčovny znovu zajít a nechat kolo opravit nebo jej vyměnit za jiné,“ uzavírá Jusko.

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"22370","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"450","typeof":"foaf:Image","width":"301"}}]]

Simplerent
Simplerent je sezónní půjčovna dětských jízdních kol (v zimě lyží a snowboardů). V nabídce jsou jak odrážedla pro nejmenší, tak větší kola pro děti až do 12 let.  Pro pokročilé bikery jsou pak k dispozici i speciální terénní kola 20" a 24". Kromě „kamenných půjčoven“ provozuje Simplerent také půjčovnu mobilní, kola vám dovezou až domů, ve smluvený čas.

Zdroj: www.simplerent.cz

Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce