Neriskujte vlastní zdraví jen proto, že se stydíte

Autor: eva dne: Ne, 09/24/2017 - 06:02.

Rakovina prostaty je reálnou hrozbou pro tisíce českých mužů. Každý rok jich onemocní až sedm tisíc a je tak druhým nejčastějším onkologickým onemocněním mužů. Riziko roste s věkem. Klíčová je, stejně jako u jiných onkologických onemocnění, prevence. Preventivní prohlídky však ignoruje 32 procent českých mužů nad 50 let.

Přitom by po padesátce mělo být samozřejmostí, že si každý rok muž zajde na vyšetření k urologovi.  Ten, kdo má mezi svými pokrevními příbuznými někoho s karcinomem prostaty, by se měl nechat vyšetřit už od čtyřicítky. Preventivní vyšetření na urologii není nic drastického ani bolestivého. Pokud máte v moči či spermatu krev, máte potíže s močením či vás trápí poruchy erekce, navštivte urologa bez ohledu na věk co nejdříve!

Co vás čeká v ordinaci?
Na urologii můžete dostat žádanku od svého praktického lékaře či se můžete objednat i bez ní, sami. Osprchujte se, vezměte si čisté spodní prádlo. Netrapte se, pokud máte třeba intimní partie neoholené, není to žádnou překážkou a nikdo se tomu nebude divit. Je možné, že vás při objednání na urologii požádají o vzorek ranní moči.   V ordinaci si nejprve s lékařem – urologem popovídáte. Vyptá se vás na onemocnění v rodině, budou ho zajímat vaše případné problémy spojené s močením, ale třeba i sexuální život. Dotazy mohou zaznít i na onemocnění, která mohou mít vliv na váš celkový zdravotní stav; alergie, cukrovka, vysoký tlak. Poté následuje vyšetření.  Odložíte si od pasu dolů, lékař pohmatem vyšetří varlata a penis. Nejde o nic bolestivého, lékař rukou zkontroluje, že nemáte nikde žádné nepřirozené bouličky či hrbolky. Pak lékař vyšetří prostatu. Možností je několik a je dobré, pokud se s lékařem předem domluvíte, jaký způsob zvolí právě ve vašem případě. Nejčastější je vyšetření hmatem, tedy prstem přes konečník. Možné je také vyšetření pomocí ultrazvuku či rentgenu. Vyšetření ani nebolí, jde jen o chvilkový nepříjemný pocit.  Je zbytečné se bát. Chvíle nepohodlí vám může zachránit život. Je pochopitelné, že pro většinu mužů je představa cizího muže, který se dotýká jejich intimních partií, velmi nepříjemná a často představuje hlavní důvod, proč urologa nenavštěvují. Odkládání návštěvy může mít horší důsledky, než návštěva samotná.

Hladina PSA v krvi
S preventivním vyšetřením prostaty souvisí také odběr krve, kdy se v rámci laboratorních rozborů sleduje hodnota PSA, jež slouží jako ukazatel možného problému. Vyšší hladina nemusí nutně znamenat rakovinu, důvodem může být i zánět. Zároveň je však díky PSA možné případnou rakovinu podchytit skutečně brzy. V době, kdy ji nelze prokázat žádnou jinou metodou. Umožňuje dokonce i předpovědět riziko, že muž bude mít rakovinu prostaty v budoucnosti. Lékař vyhodnotí všechna zjištění a při podezření na rakovinu doporučí biopsii, neboli odběr kousku tkáně z prostaty, který se následně zašle k testování do laboratoře. Pokud biopsie rakovinu potvrdí, je třeba konzultovat s lékařem všechny možnosti léčby. Buďte aktivní! Hledejte informace, ptejte se. Různé možnosti léčby znamenají různé cesty k vyléčení a záchraně života. 

Zázrak má jméno proton
Až 90 procent karcinomů prostaty je možné vyléčit.  Rakovinu prostaty je možné léčit třemi způsoby. Operací, užíváním léků neboli farmakoterapií a ozařováním. O vhodnosti léčby obvykle rozhoduje ošetřující lékař. Přesto je důležité znát i rizika, která jsou s doporučenou možností léčby spojena a seznámit se se skutečně všemi možnostmi léčby v daném případně. Například ozařování je totiž dvojí druhu. Klasická radioterapie, tedy ozařováním fotonem, nebo ozařování protonové. Protonové ozařování má daleko příznivější průběh léčby i dopad na život „po rakovině“, kdy je muž tzv. odléčen a nehrozí akutní ohrožení rakovinou (po léčbě protonem, v raném stádiu rakoviny prostaty, byl zaznamenán relaps nemoci pouze u jednoho procenta pacientů). Po operativní léčbě je téměř třicetiprocentní riziko, že bude muž trpět únikem moči, zatímco při protonovém ozařování je to jen jedno procento. Stejně tak při operativním způsobu léčby hrozí následné problémy s erekcí.

Sexem proti rakovině prostaty
Co můžete udělat, abyste riziko onemocnění prostaty snížily? Nepijte před spaním, protože nahromaděná moč pak na prostatu zbytečně tlačí. Posilujte pomocí močení. Zkuste znovu čůrat poté, co jste se vyčůrali. Milujete se či masturbujte. Nejlepší prevenci je totiž ejakulace! Výron semen alespoň 21 x za měsíc je zaručenou prevencí proti rakovině. Samozřejmě svoji roli hraje také zdravá životospráva – dostatek vlákniny, ovoce, zelenina a především dodržování pitného režimu pomůžou vaší prostatě být v dobré kondici bez ohledu na váš věk.

Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce