Jarní prázdniny lákají zloděje

Autor: eva dne: So, 02/18/2017 - 17:01.

Pozor na zloděje, jsou všude a berou vše co jim přijde pod ruku. Nedejte jim šanci svou hloupostí.

Jarní prázdniny představují pro zloděje lákavou pozvánku do prázdných bytů a domů. Využívají skutečnosti, že rodiny hromadně odjíždějí, nejčastěji na hory. Navíc mají díky rozdělení prázdnin pro jednotlivá města i části Prahy přesně lokalizovaná místa, kde budou byty opuštěné. „Jen během loňských jarních prázdnin zloději způsobili vloupáním škody za téměř 200 milionů korun,“ prozrazuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti Next a dodává: „V tomto období bylo nahlášeno na 4982 krádeží vloupáním a nejčastěji je měli na svědomí recidivisté a mladiství. Poměrně často také lidé zlodějům sami nahrávají svým chováním, kdy mají byty a domy špatně zabezpečené, nezamykají a jsou nevšímaví k tomu, co se kolem nich děje.“

Zloději jsou drzí a nenápadní
Drzost a sebevědomí zlodějů zaměřených na byty a domy stále roste. Využívají čím dál chytřejší metody a nedají se odradit ani přítomností obyvatel v domech či bytech. Velkou hrozbu představují panelové domy, které zlodějům poskytují anonymitu, celkově jim vloupání do většiny nemovitostí usnadňuje také nevšímavost sousedů. „Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že je zloděj snadno překoná. U starších dveří vám nepomůže ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejném standardu jako dveře samotné,“ varuje Ivan Pavlíček, Next.

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"17339","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"400","typeof":"foaf:Image","width":"600"}}]]

Fenomén sociálních sítí, hrozbou jsou dětské profily
Nebezpečí vloupání navíc zvyšuje také využívání sociálních sítí. „Větší opatrnosti je třeba zejména u dětí, které často zveřejňují statusy s lokalizací místa. Zloděj se tak snadno dozví nejen, že je byt během jarních prázdnin opuštěný, ale podle předchozích příspěvků i místo bydliště. Problém vzniká především u nezamčených profilů, zejména na Instagramu, kde se k příspěvkům podle klíčových hashtagů dostane každý,“ uzavírá odborník.

Jak si nenechat ukrást vůz či cennosti?
Desítky kilometrů zasněžených sjezdovek, upravené trasy pro běžkaře. To jsou lákadla, za kterými na české hory aktuálně míří tisíce turistů. Spolu s nimi však do přeplněných resortů a lyžařských areálů vyrážejí rovněž zloději aut a lapkové zaměřující se na „zapomenuté“ cennosti v nich. Stoprocentní ochrana před nimi neexistuje, riziko vloupání nebo krádeže lze však zmírnit. Zloději a organizované gangy míří na tuzemské hory v zimním období pravidelně. Lákají je luxusnější vozy návštěvníků areálů i sportovní vybavení a další cennosti odložené v autech. „Naše statistiky z minulých let potvrzují zvýšený počet krádeží vozů ve vyhledávaných lyžařských oblastech, zejména v období leden až březen. Tedy v době jarních prázdnin a zimních dovolených,“ říká Petr Rybníček, specialista na zabezpečení a vyhledávání vozidel systémem SHERLOG.

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"17341","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"450","typeof":"foaf:Image","width":"600"}}]]

Pozor na odložené věci. Pro zloděje je to „pozvánka“ k vloupání do auta
Řada zlodějů, kteří se spolu s lyžaři každoročně na hory vydávají, necílí na samotné vozy, ale na to, co se v nich nalézá. Může jít o lyžařské vybavení, drahé sportovní oblečení, laptop, GPS navigaci, autorádio či jinou elektroniku a další cennosti. Pokud jsou tyto předměty zvenku viditelné, je to, jako by majitelé aut zloděje ke krádeži přímo vybízeli. Proto, i když se vám zdá, že je parkoviště přísně střežené, nic cenného v autě rozhodně nenechávejte. Ve voze by rovněž neměly zůstávat ani kabelky či tašky. Mohou být sice prázdné nebo obsahovat věci za pár stokorun, zloděj to však dopředu neví a při krádeži rozbité okno se vám pak pořádně prodraží.

Vyhněte se parkovišti bez ostrahy i bezpečnostních kamer
Zloději si místa pro vloupání do vozů a jejich krádeže pečlivě vybírají. Auta se tak často vykrádají a kradou v oblastech, které nejsou příliš hlídané – příliš často, nebo vůbec sem nezajíždějí policejní hlídky, chybí na nich kamerový systém nebo se jedná o nehlídané parkoviště. „Vyrážíte-li na hory a nemáte zajištěné parkování na hlídaném parkovišti například u hotelu, vždy si raději vyberte takové parkoviště, které je střežené bezpečnostní službou nebo kamerami. Parkováním mimo zabezpečená místa, nebo dokonce někde u cesty dál od lyžařského střediska vystavujete svůj vůz zbytečnému riziku,“ vysvětluje Petr Rybníček.

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"17344","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"401","typeof":"foaf:Image","width":"600"}}]]

Nepodceňujte zabezpečení
Žádné zabezpečení vůz před krádeží neochrání na sto procent, jakákoliv překážka, která zloděje zdrží nebo odradí, se však počítá. Základní zabezpečení je zpravidla již v ceně vozu, vedle něj se ale vyplatí pořídit si například mechanické zabezpečení v podobě zámku řadicí páky nebo volantu. Oblíbené je i pískování skel, na které se zpravidla umístí takzvaný VIN kód. To sice zloději nezabrání dostat se do vozu, ale kvůli nutnosti výměny takto označených skel se snižuje cena auta. Oblíbené jsou rovněž takzvané pokrádežové systémy, jež umožní vůz najít i poté, co jej někdo ukradne.

Havarijní pojištění vás ochrání i v případě krádeže. Sjednat se dá i krátkodobě
V Česku je na rozdíl od dalších zemí Evropské unie poměrně málo rozšířené havarijní pojištění. To se oproti základnímu povinnému ručení vztahuje nejen na pojištění odpovědnosti za škody způsobené dopravní nehodou, ale i na vandalismus, živelní události a právě odcizení celého vozidla nebo jeho částí. Nechcete-li takovou pojistku platit celoročně, zvlášť u starších vozů je totiž výše plnění mnohdy vzhledem k ceně neuspokojivá, zvažte její pořízení na kratší dobu. Některé pojišťovny havarijní pojištění nabízejí například na dobu 30 dnů. A to už taková finanční zátěž být nemusí.

[[{"type":"media","view_mode":"colorbox","fid":"17340","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"398","typeof":"foaf:Image","width":"600"}}]]

Během roku stihl zloděj z Prahy několik vloupání a krádeží až 1600 jízdních kol
Za jediný rok stihl pražský zloděj nakrást přes 1600 jízdních kol a to jen v Praze, což jsou průměrně čtyři kola denně. Muž má na svědomí téměř čtyřicet případů vloupání do sklepů a společných prostor v bytových domech. Podle zprávy pod. Bc. Jana Daňka z Policie ČR: „Vloupání probíhala v období od února do srpna loňského roku v oblastech městských částí Prahy 1, 2, 8 a 9. Pachatel do bytových domů vnikal po překonání vstupních dveří a předmětem jeho zájmu byla především jízdní kola, která kradl ze sklepů a kočárkáren. Ta poté prodával náhodným zájemcům a takto získané finanční prostředky užíval pro svoji potřebu. Celkem tak poškozeným způsobil škodu ve výši téměř půl milionu korun a to jak na odcizených věcech, tak i na poškozených dveřích a zámcích.“

Kvalitní a drahá kola se dají poměrně dobře a jednoduše zpeněžit, proto jsou tyto krádeže mezi zloději velmi populárním druhem obživy. Alarmující bývá také objasněnost případů, která je velmi nízká, a návratnosti způsobených škod se většinou majitelé stejně nedočkají. Důležitá jsou proto preventivní opatření v podobě kvalitního zabezpečení.

„Nejlepší prevence krádeží kol je jednoznačně jejich parkování v dobře zabezpečených prostorách za kvalitními bezpečnostními dveřmi. Kolo, které je zaparkované třeba jen na chvilku na ulici nebo u restaurace, ale také třeba v nezabezpečeném sklepě, se doporučuje označit některou z moderních identifikačních technologií,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení společnosti Next. Ačkoliv díky tomuto systému může majitel kolo získat zpět, úplné řešení to není. Často se mu totiž vrátí již poškozené, s chybějícími částmi nebo jinak znehodnocené. Proto se majitelé dražších typů kol naučili situaci řešit tím, že je nechávají přímo v bytě či domě, spíše než v oddělené a nezabezpečené garáži či ve sklepě. Vnímají to jako méně rizikové řešení, což přitom také nemusí platit. Ani vloupání do nezabezpečeného bytu totiž pro zkušeného zloděje nepředstavuje problém.

„Lidé si často neuvědomují, že o stejné riziko vloupání se jedná i v případě bytu či domu, pokud není vybaven dostatečně kvalitními bezpečnostními dveřmi. Běžné zabezpečení vchodových dveří totiž pro většinu zlodějů nepředstavuje překážku a při vykradení tak uschované kolo jen zvýší již tak dost vysoké finanční škody. Vloupání se nemusíte obávat pouze, pokud máte byt či dům vybavený certifikovanými bezpečnostními dveřmi minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné kategorii jako dveře samotné. Ty už totiž odolají i zkušenému zloději,“ doplňuje bezpečnostní expert Ivan Pavlíček.

Zdroj: Next a Sherlog

Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce