7 triků jak přifouknout malý byt

Autor: eva dne: Po, 06/12/2017 - 15:49.

Věřili byste tomu, že šest procent českých bytů má plochu menší než dvacet metrů čtverečních? Že si život v takové klícce nedovedete představit? To se není čemu divit. Za malý byt je považován už ten, který má obytnou plochu méně než 40 čtverečních metrů. Pokud patříte mezi majitele takového bytečku a aktuálně nemáte finance na koupi většího, máme pro vás pár chytrých triků, jak ho nejen opticky, ale i fakticky zvětšit, aniž byste přišli na mizinu.

Hlavním problémem v malých prostorech je úložné místo. Základem práce s malým prostorem je důkladně si rozmyslet každý kousek místa, který je k dispozici, a využít jej ideálně naplno.

“Chytrý” nábytek
Pro malé prostory jsou ideální takové kusy, u kterých využijete jejich variabilitu a možnost přesunu v místnosti. Osvědčuje se zejména nábytek, který má zabudovaný také úložný prostor (postel, konferenční či stolek, rozkládací jídelní stůl), díky kterému ušetříte místo na další věci (ložní prádlo, tiskoviny), ale současně je můžete v případě potřeby přesunout a využít i jinak. Naopak chybou uděláte, pokud si do bytu nastěhujete nábytek bez rozmyslu a jasně dané funkce.Vyvarujte se masivnímu nábytku a raději sáhněte lehčích a světlejších kusech.

I postel umí divy
I v těch nejmenších bytech se musíme někde vyspat. V zásadě máte dvě varianty - využít rozkládací gauč, který splní dvě funkce najednou, a nebo si dopřát i postel, která pro změnu může zčásti nahradit i úložný prostor (šuplík pod postelí může posloužit jako diskrétní uchování ložního prádla) nebo, pokud bojujete opravdu o každý centimetr, vsaďte na skládací postel, kterou můžete jednoduše “opřít” o zeď ve chvíli, kdy ji nepotřebujete. Hravější z vás pak mohou zavzpomínat na dětství díky vestavěnému patru, které umožňují zejména byty s vyššími stropy.

Udělejte z jedné místnosti dvě
I když máte k dispozici jen jednu místnost, vždy je lepší ji, alespoň symbolicky, rozdělit na tzv. “klidovou” a “společenskou” část. Klidová by měla sloužit k odpočinku, oddělit ji můžete od zbytku prostoru například paravánem, knihovnou či šatní skříní (či pouhým stojanem na šaty).

Barvy umí přidat pár metrů navíc
Obecně platí, že menší prostory opticky zvětší světlé barvy. To však neznamená, že se musíte vzdát všeho tmavého, jen je potřeba vyhnout se mnoha barevným kontrastům, které v malé místnosti vyvolají akorát stísněnost a přeplněnost prostoru. Iluzi vyšší místnosti vyvolá čistě bílý strop s jen o tón tmavší barvou na zdech. Na podlaze si pak můžete dovolit odstín nejtmavší.

Ani kousek prostoru na zmar, až po strop
Pokud musíme pracovat s malou plochou, využijme veškerý prostor, který máme k dispozici, tedy i zdi a vysoké stropy (v ideálním případě). Kromě již zmiňovaného patra ke spaní využijete stěny a vysoké vestavné skříně, díky kterým můžete získat úložný prostor navíc. Variantou jsou také police přímo pod stropem, kam můžete ukládat například sezónní výbavu.

Pryč s dveřmi, více světla
Metry navíc vám to sice nepřidá, ale opticky prostor zvětšíte, pokud se obejdete bez zbytečných dveří například z chodby do obýváku či do kuchyně. Skvělých výsledků dosáhnete, když si do bytu pustíte více světla. Zapomeňte tedy na těžké závěsy v tmavých barvách - naopak - pokud se bez záclon neobejdete, volte světlé a lehounké materiály, které světlo odrazí dál. Dalším fíglem je použití zrcadel a skleněných ploch obecně. Samozřejmě nesmíme zapomenout na vhodné osvětlení, které je alfou a omegou nejen malých bytů. Centrální osvětlení bychom měli vždy doplnit menšími doplňkovými světly, díky kterým můžeme měnit atmosféru prostoru dle aktuálního využití.

Pokud nemáte dost vlastních prostředků, půjčte si chytře
I když se vydáte tzv. nízkonákladovou cestou, úplně zadarmo to nepůjde. Minimálně postel nebo skříně se vyplatí do malého bytu pořídit na míru a připlatit si. Efekt je pak násobně větší.  Pokud nemáte našetřeno dostatek peněz, nemusíte věšet jlavu. Vše se dá řešit. Vyhněte se obloukem půjčkám od neprověřených zdrojů z internetu. Mohli byste snadno naletět a ve finále zaplatit mnohonásobně více, než si půjčíte. Pokud se vám ale nechce pro úvěr do banky, zkuste si půjčit od lidí, kteří vám rádi pomohou. Princip je jednoduchý, na www.zonky.cz vložíte poptávku a Zonky vám následně zašle nabídku. Pokud ji přijmete, vystavíte svoji poptávku na tržišti, kde oslovíte Zonky investory, kteří se skládají na potřebnou částku. “Díky tomu, že v procesu nefiguruje banka, žadatelé o úvěr dosáhnou na mnohem nižší úroky, které začínají již na 3,9 % a průměrně se pohybují okolo 8,5 procent. Půjčka se vyplatí i samotným investorům a ti tak zajímavě zhodnotí svůj kapitál,” vysvětluje šéf Zonky Pavel Novák.

Zdroj: http://www.zonky.cz/

Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce